remont poddasza

Jak zaadaptować poddasze do potrzeb mieszkalnych?

Poddasze to część domu, która najczęściej jest wykorzystywana jako strych, suszarnia lub inne nieużytkowe pomieszczenie. Niemniej, poddasze można bardzo ładnie zaaranżować i przystosować je do potrzeb mieszkalnych. Oczywiście wymaga to dużych nakładów pracy, jednak stary strych można zmienić w jedno lub wiele pomieszczeń nadających się do codziennego użytku. Jak to zrobić?

Jak zaplanować remont poddasza?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych trzeba dokładnie zaplanować cały remont poddasza. Mowa tu nie tylko o aranżacji wnętrza, ale też przeznaczeniu nowego pomieszczenia, dodatkowym ociepleniu, koniecznych instalacjach i wielu innych czynnikach. Planując adaptację poddasza do potrzeb mieszkalnych, trzeba też bardzo dokładnie przeanalizować jego stan i parametry. Najlepiej w tym celu zasięgnąć rady ekipy budowlanej, która miałaby podjąć się tego wyzwania.

Czy adaptacja poddasza jest droga

Adaptacja poddasza jest znacznie droższa od remontu kuchni, łazienki czy salonu. Oczywiście cena jest tutaj zależna nie tylko od zakresu prac budowlanych, wielkości pomieszczenia i potrzebnych materiałów, ale również od lokalizacji budynku. Przykładowo adaptacja poddaszy w Bielsku-Białej będzie znacznie tańsza niż w Krakowie albo Częstochowie. Średni koszt takiego przedsięwzięcia wynosi ok. 40-80 tysięcy złotych. Niemniej, dobra firma budowlana na pewno dokona wyceny zlecenia przed jego rozpoczęciem.

Czy adaptacja poddasza do celów użytkowych wymaga zezwolenia na budowę?

Przed rozpoczęciem przystosowywania poddasza do potrzeb mieszkalnych trzeba zgłosić do starostwa lub urzędu miasta chęć budowy nowego pomieszczenia użytkowego w swoim domu. Należy jednak pamiętać, że w zależności od przeprowadzanych prac budowlanych może być konieczne otrzymanie pozwolenia na rozbudowę. Dotyczy to sytuacji, w których narusza się zewnętrzną konstrukcję budynku, na przykład poprzez:

  • podwyższanie dachu,
  • wykonywanie otworów okiennych,
  • budowę schodów.

W przeciwnym wypadku wystarczy zwykłe zgłoszenie adaptacji poddasza do potrzeb mieszkalnych.

Facebook Top