Najprawdopodobniej każdy, kto rozpoczyna remont zaniedbanego mieszkania, czy domu, marzy o idealnie gładkich ścianach. Jednak czy możliwe jest, by uzyskać taki efekt? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomogą uzyskać pożądaną gładkość. Wbrew pozorom wybór odpowiedniej gładzi nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. W artykule przedstawiamy zalety i wady najpopularniejszych gładzi do ścian. Warto przeczytać i wyrobić sobie zdanie jeszcze zanim zacznie się remont.
Zalety i wady gładzi gipsowej
Gładź gipsowa to dobry wybór, jeśli zależy nam na doskonałej przyczepności do podłoża i oszczędności czasu. Z powodzeniem można nakładać druga warstwę, zanim pierwsza w pełni wyschnie, co znacznie skraca czas całego przedsięwzięcia. Zaletą jest również szybkie schnięcie i to, że łatwo się szlifuje. Po zastosowaniu gładzi agregatem, pistoletem, czy szpachelką, ściany są idealnie gładkie i gotowe do malowania. Niestety są niezbyt odporne na wilgoć.
Plusy i minusy gładzi wapiennej
Gładź wapienna nie jest oczywiście stworzona wyłącznie z samego wapna, w jej składzie znajdziemy między innymi biały cement, kruszywa i mączkę wapienną. Jest to doskonały wybór, jeśli zależy nam na prostocie użycia i właściwościach antykorozyjnych. Warto wiedzieć, że gładź wapienna uniemożliwia powstawaniu pleśni oraz grzybów na powierzchni ściany oraz sprawia, że powierzchnia może „oddychać” za sprawą przepuszczalności pary wodnej. Dużym plusem jest to, że nie ma konieczności szlifowania powierzchni. Niestety sporą wadą jest cena, ponieważ gładź wapienna jest droższa od innych typów tego produktu, jednak zazwyczaj warto zapłacić większe pieniądze, aby cieszyć się doskonałym efektem. Gładź wapienna sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak piwnice czy łazienki.